6 marca 2024 | Instalacje
Współczynnik przepływu Kv (lub kvs) jest jednym z kluczowych parametrów, pozwalających określić optymalny zawór dla danego układu hydraulicznego.
Współczynnik ten wynika ze związku między natężeniem przepływu a stratami ciśnienia, wygenerowanymi podczas przepływu cieczy przez zawór. Kv definiuje się jako ilość wody (wyrażoną w m3/h), która powoduje spadek ciśnienia o 1 bar na tym zaworze. Ogólnie mówiąc im zawór ma większy współczynnik, tym mniejszy spadek ciśnienia na tym zaworze.
Wzór używany do określenia wartości Kv, łączący spadek ciśnienia z natężeniem przepływu, to Kv = Q / √ΔP, gdzie:
Dzięki powyższemu wzorowi możemy po przekształceniu obliczyć faktyczny spadek ciśnienia na zaworze przy określonym przepływie. Wartość współczynnika Kvs jest zawsze podawana przez producenta zaworu. Kalkulator kvs zaworu znajduje się w naszej aplikacji pod tym linkiem
W instalacjach grzewczych czy chłodniczych, zawory regulacyjne odgrywają kluczową rolę w precyzyjnym sterowaniu przepływem medium. Oprócz parametrów takich jak rozmiar, typ i materiał, ważną cechą każdego zaworu regulacyjnego jest jego autorytet.
Autorytet zaworu definiuje jego zdolność do regulacji przepływu w danym układzie. Podstawowa zasada jest następująca: im wyższy opór (spadek ciśnienia) zaworu regulacyjnego w danym obiegu w stosunku do spadku ciśnienia całkowitego tego obiegu, tym większy wpływ (autorytet) zawór regulacyjny ma na natężenie przepływu, czyli na dobre właściwości regulacyjne.
Autorytet zazwyczaj definiuje się jako stosunek spadku ciśnienia na zaworze regulacyjnym, kiedy jest on całkowicie otwarty (Δpz), do sumy tego spadku i spadku ciśnienia na pozostałej części obwodu (Δpstr).
gdzie:
Możemy posłużyć się taką analogią. Kiedy mówimy o kimś, kto ma duży autorytet, oznacza to, że przykładamy wagę do tej osoby. Jest ona istotna i wywiera wpływ. Podobnie rzecz ma się z zaworem regulacyjnym. Gdy zawór posiada niski autorytet, jego działanie słabo wpływa na funkcjonowanie obiegu, w którym się znajduje. Oznacza to, że początkowe przymknięcie zaworu nie dławi przepływu w wystarczający sposób, co skutkuje słabą regulacją danego obiegu. W przypadku zaworu o wysokim autorytecie, już minimalne przymknięcie może znacząco zmienić przepływ, co pozwala na precyzyjną regulację
Autorytet jest istotnym czynnikiem przy prawidłowym doborze zaworu regulacyjnego. Zbyt duże zawory regulacyjne (wysokie kvs) będą charakteryzować się niskim spadkiem ciśnienia, co jest korzystne ze względu na zużycie energii, ale będzie niekorzystnie wpływać na regulację przepływu. W związku z tym, zawory regulacyjne o zbyt dużych rozmiarach mają tendencję do pracy w pobliżu pozycji zamkniętej przez większość czasu, aby zapewnić akceptowalną kontrolę przepływu.
Jeśli zawór regulacyjny jest za mały, wzrasta spadek ciśnienia na nim (ΔPv). Każdy ruch zaworu będzie miał silny wpływ na przepływ, zapewniając bardzo dobrą kontrolę. Zawory regulacyjne o niewielkich rozmiarach są generalnie dobre dla sterowania, ale będą miały niekorzystny wpływ na zużycie energii (duże opory).
Wyraźnie widać, że istnieje kompromis pomiędzy kontrolą nad zaworem regulacyjnym a spadkiem ciśnienia. Praktyczny dobór zaworu regulacyjnego wymaga znalezienia równowagi między tymi dwoma aspektami.
Ogólnie przyjmuje się, że:
Kalkulator autorytetu zaworu znajduję się tutaj
Powrót do listy artykułów